Qarabağnamə-tarixin səhifələri
Arif Hüseynov – Azərbaycanın Xalq Rəssamı, professor, tanınmış miniatürçü -rəssam, ədəbi əsərlərin qrafik rəssamı və illüstratorudur.
Rəssam 30 oktyabr 1943-cü ildə Bakının Qala kəndində anadan olub. O, Ə.Əzimzadə adına Rəssamlıq Kollecinin məzunudur. 1972-ci ildə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetini bitirmişdir.
Arif Hüseynov – nəfis kitab illüstrasiyaların müəllifi, mükəmməl müəllim,həqiqi  vətənpərvərdir. Onun əsərlərində vətənə sonsuz məhəbbəti hiss olunur. Rəssam 1994 – cü ildə “Azərbaycan Dünyası” qalereyasının təsisçisi olmuşdur. “Azərbaycan Dünyası” – Bakıda birinci qalereya idi.
İndiyə qədər dahi sənətkar dəzgah və kitab qrafikası ilə məşğul olmuşdur. Onun yaradıcılığı ilə nəinki öz doğma vətənində hətta Azərbaycanın hüdudlarından kənarda da tanışdırlar. Ustadın fərdi sərgiləri bu günədək dünyanın müxtəlif şəhərlərində - Bakı, Moskva, Praqa, İstanbul, Tokioda  keçirilir.
Fərdi sərgiləri:
1984 - "100 illüstrasiya", Bakı-Moskva
2006 — "Daikokuya" qalereyası, Tokio, Yaponiya
2009 — Galerie Berlin-Bakı, Berlin
2012 — M.Ə.Sabir “Hophopnamə” Bakı
2012 — “Azərbaycan nağılı” Bakı
Arif Hüseynovun əsərləri Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində, Moskva Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyində, Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasında, həmçinin şəxsi kolleksiyalarda saxlanılır.
Azərbaycan Respublikasının Əməkdar İncəsənət Xadimi Natiq Rasulzadənin sözlərinə görə, Arif Hüseynov rəssam kimi hər bir yaradıcı şəxsiyyət üçün vacib olan xüsusiyyətə sahibdir. O, gözəllik yaratmağı sevir, həssas ruha malik rəssamdır. Dərk etdikləri, dünyanın bütün gözəllikləri müdrik ustadı heyrətləndirir.
1995 – ci ildə - Təsviri İncəsənət Sahəsində uğurlarına görə "Humay" mükafatına layiq görülmüşdür. 2006 – cı ildə Azərbaycan Respublikasının Xalq rəssamı adına layiq görülmüşdür.
Uzun illərdir ki,rəssam vaxtının bir hissəsini gənc nəslin nümayəndələri,uşaqlar və yeniyetmələrlə işləməyə sərf edir. Azərbaycan təsviri incəsənətinin gələcəyi üçün yeni rəssamlar hazırlayır. Rəssam öz əsərləri ilə Azərbaycan xalqının zəngin daxili dünyasını və  xüsusiyyətlərini təsvir edir.
Sərgidə 50-dən çox sənədli-bədii qrafik əsərlər nümayiş olunacaq. Əsərlər tarixi materiallara əsaslanır. Silsiləyə daxil olan əsərlərdə Alban kilsəsi, tarixi faktlar, tarixi yerlərin mənzərələri və tarixi şəxsiyyətlərin portretləri təsvir edilir. Əsərlərdə Türkmənçay müqaviləsi, Alban kilsələrinin dəyişdirilməsi, Xocalıya aid kompozisiyalar əks etdirilir. Bu sərgidə nümayiş etdirilən əsərlərin özünəməsusluğu ondadır ki, əsərlərin adları yoxdur. Qrafik əsərlərin üzərində yazılan mətn isə əks etdirilən hadisələri və şəxsiyyətləri təsvir edir. Xalq rəssamının  “ I Pyotrun məktubu”, “Türkmənçay müqaviləsi”, “Gəncəsər monastrı”, “Güllələnmiş heykəllər”, “Qarabağ müharibəsi”, “Pənahəli xan”, “Xalq musiqiçiləri”  kimi əsərlərdə tarixi həqiqətlərin rəssam təxəyyülü ilə uğurlu qovşağından ərsəyə gətirilən təsvirləri kifayət qədər cəlbedici və yaddaqalandır. Sərginin bütün əsərləri qravüra şəklində işlənmişdir. Tarixi həqiqətlər rəssamın incə təxəyyülü vasitəsilə əsərlərində əks etdirilir. Ağ-qara qrafika vizual təsirə malikdir.
Sərgi bütövlükdə tarixi faktlar əsasında qurulub və maarifləndirici xarakter daşıyır. Hər bir Azərbaycan vətəndaşı öz tarixini bilməlidir. Çünki Qarabağ – bizim torpağımız, bizim tariximizdir.

Garabaghname-the pages of the history
Documentary and art graphic exhibition of Arif Huseinov named as “Garabaghname – the pages of the history”
27.02.2019
Arif Huseinov is a National Artist of Azerbaijan, a Professor, the prominent artist-miniaturist and illustrator of compositions.
The artist was born on the 30th of October in 1943 in Baku. He is a graduate of Art College named after Azim Azimzadeh. In 1972 he graduated Azerbaijan State University of Culture and Art.
Arif Huseinov is a wonderful author of book illustrations, great teacher, loyal patriot of his country. The endless love to the Motherland is felt in his works. In 1994 he was a founder of the first gallery “World of Azerbaijan”.
Before this period, basically, he had been engaged in easel and book graphics.  Besides prominence in his native country, a lot of people overseas are familiar with the creativity of this artist. His exhibitions are held in all over the world up to now – in Moscow, Prague, Istanbul, Tokyo, etc.
The personal exhibitions of the artist:
1984- “100 illustrations” Baku-Moscow
2006 – “Daikokuya” Gallery, Tokyo
2009 – “Berlin-Baku” Gallery, Berlin
2012- M.A. Sabir “Hophopname” The Museum Center, Baku
2012 – “Azerbaijani Fairy-tale”, Baku
The artworks of Arif Huseinov are kept in National Museum of Art of Azerbaijan, State Museum of Oriental Art in Moscow, Azerbaijan National Art Gallery and in private collections.
To quote Natig Rasulzadeh -Honored Art Worker, Arif Huseinov has the main quality as an artist that every creative personality need to possess. He likes to create the beauty. He possesses by sensitive soul of the artist. All what he cognizes, all beauty of the world amazes this Wise artist. In 1995 Arif  Huseinov received “Humay” award for the achievements in Fine Art. In 2006 he was honored with the title of National Artist of Azerbaijan.
The artist spends part of his time on working with young generation, children and teenagers. He has a studio where he teaches young artists for future fine arts of our Republic.
He demonstrates rich inner world and character of Azerbaijani people by his artworks.
More than 50 documentary and art graphic works will be represented at the exhibition. The given works are based on specific historical materials. The series includes the works which Albanian churches are portrayed on, famous historical facts, specific landscapes and portraits of historical personalities. Turkmenchai Treaty, remaking of Albanian churches, compositions devoted to Khojaly are depicted on these graphic pieces. The special feature showed at this exhibition in that the works do not have any titles. The text is written on the graphic work which describing events and people portrayed on the work. Graphic pieces of the “Letter of Peter I”, Turkmanchai Treaty”, Ganjasar monastery”, “Shotstatues”, Garabagh war”, “Panakhali khan”, “Folk musicians” and so on depicting historical truth through the exquisite imagination of the artist are quite attractive and catchy. Black and white graphics will have visual impact on viewers. The exhibition has educational character. The great historical information is inherited in it. Every citizen of Azerbaijan must know his history. As Garabagh is our Land, our History.