Qarabağnamə-tarixin səhifələri
Arif Hüseynov – Azərbaycanın Xalq Rəssamı, professor, tanınmış miniatürçü -rəssam, ədəbi əsərlərin qrafik rəssamı və illüstratorudur.
Rəssam 30 oktyabr 1943-cü ildə Bakının Qala kəndində anadan olub. O, Ə.Əzimzadə adına Rəssamlıq Kollecinin məzunudur. 1972-ci ildə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetini bitirmişdir.
Arif Hüseynov – nəfis kitab illüstrasiyaların müəllifi, mükəmməl müəllim,həqiqi  vətənpərvərdir. Onun əsərlərində vətənə sonsuz məhəbbəti hiss olunur. Rəssam 1994 – cü ildə “Azərbaycan Dünyası” qalereyasının təsisçisi olmuşdur. “Azərbaycan Dünyası” – Bakıda birinci qalereya idi.
İndiyə qədər dahi sənətkar dəzgah və kitab qrafikası ilə məşğul olmuşdur. Onun yaradıcılığı ilə nəinki öz doğma vətənində hətta Azərbaycanın hüdudlarından kənarda da tanışdırlar. Ustadın fərdi sərgiləri bu günədək dünyanın müxtəlif şəhərlərində - Bakı, Moskva, Praqa, İstanbul, Tokioda  keçirilir.
Fərdi sərgiləri:
1984 - "100 illüstrasiya", Bakı-Moskva
2006 — "Daikokuya" qalereyası, Tokio, Yaponiya
2009 — Galerie Berlin-Bakı, Berlin
2012 — M.Ə.Sabir “Hophopnamə” Bakı
2012 — “Azərbaycan nağılı” Bakı
Arif Hüseynovun əsərləri Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində, Moskva Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyində, Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasında, həmçinin şəxsi kolleksiyalarda saxlanılır.
Azərbaycan Respublikasının Əməkdar İncəsənət Xadimi Natiq Rasulzadənin sözlərinə görə, Arif Hüseynov rəssam kimi hər bir yaradıcı şəxsiyyət üçün vacib olan xüsusiyyətə sahibdir. O, gözəllik yaratmağı sevir, həssas ruha malik rəssamdır. Dərk etdikləri, dünyanın bütün gözəllikləri müdrik ustadı heyrətləndirir.
1995 – ci ildə - Təsviri İncəsənət Sahəsində uğurlarına görə "Humay" mükafatına layiq görülmüşdür. 2006 – cı ildə Azərbaycan Respublikasının Xalq rəssamı adına layiq görülmüşdür.
Uzun illərdir ki,rəssam vaxtının bir hissəsini gənc nəslin nümayəndələri,uşaqlar və yeniyetmələrlə işləməyə sərf edir. Azərbaycan təsviri incəsənətinin gələcəyi üçün yeni rəssamlar hazırlayır. Rəssam öz əsərləri ilə Azərbaycan xalqının zəngin daxili dünyasını və  xüsusiyyətlərini təsvir edir.
Sərgidə 50-dən çox sənədli-bədii qrafik əsərlər nümayiş olunacaq. Əsərlər tarixi materiallara əsaslanır. Silsiləyə daxil olan əsərlərdə Alban kilsəsi, tarixi faktlar, tarixi yerlərin mənzərələri və tarixi şəxsiyyətlərin portretləri təsvir edilir. Əsərlərdə Türkmənçay müqaviləsi, Alban kilsələrinin dəyişdirilməsi, Xocalıya aid kompozisiyalar əks etdirilir. Bu sərgidə nümayiş etdirilən əsərlərin özünəməsusluğu ondadır ki, əsərlərin adları yoxdur. Qrafik əsərlərin üzərində yazılan mətn isə əks etdirilən hadisələri və şəxsiyyətləri təsvir edir. Xalq rəssamının  “ I Pyotrun məktubu”, “Türkmənçay müqaviləsi”, “Gəncəsər monastrı”, “Güllələnmiş heykəllər”, “Qarabağ müharibəsi”, “Pənahəli xan”, “Xalq musiqiçiləri”  kimi əsərlərdə tarixi həqiqətlərin rəssam təxəyyülü ilə uğurlu qovşağından ərsəyə gətirilən təsvirləri kifayət qədər cəlbedici və yaddaqalandır. Sərginin bütün əsərləri qravüra şəklində işlənmişdir. Tarixi həqiqətlər rəssamın incə təxəyyülü vasitəsilə əsərlərində əks etdirilir. Ağ-qara qrafika vizual təsirə malikdir.
Sərgi bütövlükdə tarixi faktlar əsasında qurulub və maarifləndirici xarakter daşıyır. Hər bir Azərbaycan vətəndaşı öz tarixini bilməlidir. Çünki Qarabağ – bizim torpağımız, bizim tariximizdir.

Карабахнаме-страницы истории
Документально-художественная выставка графических работ Арифа Гусейнова под названием “ Карабахнаме - страницы истории”
27.02.2019
Ариф Гусейнов - Народный Художник Азербайджана, профессор, известный художник-миниатюрист, график и иллюстратор литературных произведений.
Родился Ариф Гусейнов 30 октября 1943 года в Баку. Является выпускником  Художественного училища имени Азима Азимзаде. В 1972 году окончил Азербайджанский Государственный Университет Культуры и Искусств.
Ариф Гусейнов - прекрасный автор книжных иллюстраций, замечательный педагог, настоящий патриот своей страны. В его произведениях чувствуется безграничная любовь к Родине. В 1994 году был основателем первой галереи “Мир Азербайджана”.
До этого периода занимался в основном станковой и книжной графикой. С его творчеством хорошо знакомы не только в родной стране, но и за рубежом. Его персональные выставки по сей день проходят в различных городах мира – в Москве, Праге, Стамбуле, Токио и Баку.
Персональные выставки:
1984 - «100 иллюстраций» Баку-Москва
2006 - Галерея “Дайкокуя”, Токио
2009 - Галерея “Берлин-Баку”, Берлин
2012 - М.А.Сабир «Хопхопнамэ», Музейный Центр, Баку
2012 - «Азербайджанская сказка», Баку
Произведения Арифа Гусейнова хранятся в Национальном Музее Искусств Азербайджана, Государственном Музее Востока в Москве, Азербайджанской Национальной Картинной Галерее, а также в частных коллекциях. По словам Заслуженного деятеля искусств Азербайджана Натига Расулзаде,у Арифа Гусейнова как художника, есть главное качество, необходимое для любой творческой личности. Он любит создавать красоту, в нем чуткая душа художника, и все, что он познает, вся красота мира изумляет этого Мудрого художника.
В 1995 году-удостоен премии Хумай за заслуги в области изобразительного искусства, в 2006 году  – удостоен звания Народного Художника Азербайджана.
Ариф Гусейнов долгие годы часть своего времени вкладывает в работу с молодым поколением, детьми и подростками. Он ведет студию и готовит художников для будущего изобразительного искусства нашей Республики.
Своими работами он показывает богатый внутренний мир и характер азербайджанского народа.
На выставке будут представлены более 50 документально-художественных работ в графическом стиле. Работы основываютcя на конкретных исторических материалах. Серия включает работы, на которых изображены албанские церкви, известные исторические факты, конкретные пейзажи, портреты исторических личностей. В работах отражен Туркменчайский договор, то, как переделывают албанские церкви, есть композиции, посвященные Ходжалы. Особенность работ, выставляемых на этой выставке в том, что у них нет названия, на графическом рисунке написан текст, описывающий события и людей, изображенных на работе. Графические работы Народного Художника такие как “Письмо Петру I”, “Туркменчайский Договор”, “ монастырь Гянджасар”, “Расстрелянные памятники”, “Карабахская война”, “Панахали хан”, “Народные музыканты” и другие работы довольно привлекательны и легко запоминающиеся. Все работы выполнены в виде гравюр.  Художественные произведения отображают историческую правду посредством утонченного воображения художника. Черно-белая графика окажет визуальное воздействие на зрителя. Выставка несет просветительский характер, в ней заложена большая историческая информация. Каждый гражданин Азербайджана должен знать свою историю. Так как Карабах -наша Земля, наша История.