“Cizgi təranəsi"Səttar Bəhlulzadə
16 noyabrda Müasir İncəsənət Muzeyi əsaslı təmirdən sonra açılış münasibəti ilə Azərbaycanın Xalq Rəssamı Səttar Bəhlulzadənin 110-illik yubileyi ərəfəsində “Cizgi təranəsi” adlı sərgi keçirir.
Səttar Bəhlulzadə 15 dekabr 1909-cu ildə Bakının Əmircan kəndində anadan olmuşdur.
Səttar 5 yaşında ikən rəsmə marağı yarandı. Qısa zamanda onun “əsərləri ilə” evinin divarları bəzədilmişdir.
Gənc rəngkarın yaradıcılığı məktəbdəki müəllimlər tərəfindən həmişə bəyənilirdi. “Səttar, sənin bir yolun var - o da rəssam olmaqdır” – onlar deyirdilər.
1927-ci ildə Səttar Bəhlulzadə Azərbaycan Rəssamlıq Texnikumuna daxil olur və elə burada ilk peşəkar rəssamlıq təhsilini alır. 1931-ci ildə texnikumu bitirdikdən sonra o, Əzim Əzimzadənin rəhbərliyi altında “Kommunist” qəzetində rəssam-qrafik kimi işləmişdir.
Təhsilini davam etdirmək üçün, Bəhlulzadə Moskvaya gedir. 1933-cü ildə V.İ. Surikov adına Moskva Rəssamlıq İnstitutunun Qrafika fakültəsinə daxil olur.
Krımda yay təcrübəsi zamanı Səttarın bəzi eskizlərini rus rəssamı Mark Şaqal görüb ona Rəngkarlıq fakültəsinə keçməyi təklif etmişdir.
Səttar Bəhlulzadə - Azərbaycan təbiətini tərənnüm edən və əsasən, öz böyük, lirik mənzərələri ilə tanınan Azərbaycan rəngkarıdır. O, Müasir Azərbaycan mənzərə rəngkarlığının, eləcə də Azərbaycan impressionizminin yaradıcılarından sayılır.
Rəssam, rəngkarlıq əsərləri ilə bərabər, qrafik əsərlər də yaradırdı. Rəssamın bu əsərləri klassik tamamlanmadan başqa, öz improvizə gücü ilə diqqəti cəlb edir.
Səttar, ömrünün son on ilini əsərlərinə mənəvi məna verməyə meyl edirdi. O, hesab edir ki, bu məna hər bir sənət əsərində olmalıdır. Onun mənzərələrinin əsasını açıq rənglərin sintezi təşkil edirdi.
Bəhlulzadə yaratdığı hər əsərə uzun müddət sərf edirdi. Onun əsərləri arasında qış mənzərələrinə təsadüf etmək olmur. Qış mənzərəsi rəssamı çox az maraqlandırırdı. Bu müddətdə o, emalatxanada vaxtını keçirirdi. Burada o, yay etüdləri əsasında yeni əsərlər yaradır və ya, yarımçıq qalan əsərləri tamamlayırdı.
1973-cü ildə Səttar qan zəhərlənməsi nəticəsində çox ciddi xəstələndi. O, dostlarının köməyilə müalicə məqsədilə Moskvaya göndərildi və burada əməliyyat olundu. 1974-cü ildə rəssam dünyasını dəyişdi. Rəssam, doğma Əmircan kəndində dəfn olunmuşdur.
Rəssamın anadan olduğu və həyatının uzun bir hissəsini keçirdiyi Əmircanda ev-muzey açılmışdır. Burada onun şəxsi əşyaları və əsərlərinin nüsxələri nümayiş olunur.
Bəhlulzadənin əsərləri Respublika, Ümumittifaq habelə, Bakı, Tiflis şəhərlərində, Misir, Əlcəzair, İraq, Tunis, Livan, Suriya, Fransa, Belçika, Norveç, Çexiya, Almaniya, Bolqarıstan, Macarıstan, Rumıniya, Kuba, Yaponiya, Kanada və s yerlərdə fərdi sərgilərdə nümayiş olunmuşdur.
“Cizgi təranəsi” adlı sərgidə rəssamın heç vaxt sərgilənməmiş şəxsi kolleksiyadan olan qrafik əsərləri təqdim olunacaq.
Sərgiyə gələn qonaqlar dahi sənətkar Səttar Bəhlulzadənin 130-dan çox nadir əsərlərindən ibarət ekspozisiyaya tamaşa edə bilərlər.

“Melody of touches” Sattar Bahlulzadeh
In connection with the opening ceremony after a major renovation and on the eve of the 110th anniversary from the birth date of the National Artist of Azerbaijan Sattar Bahlulzadeh the Museum of Modern Art presents the exhibition named as “Melody of touches”.
Sattar Bahlulzadeh was born on the 15th of December in Amirjan settlement near Baku. When he was five years old Sattar got involved in drawing. The walls of his house were decorated by his “paintings”.
The teachers in the school liked creativity of the young painter. They used to say to Sattar that his only way leads to art.
In 1927 Bahlulzadeh entered Azerbaijan College of Art where he could get professional education. In 1931 after graduation of College he began to work in the “Kommunist” newspaper as a “graphic artist” under the direction of Azim Azimzadeh.
He went to Moscow in order to go on his education. In 1933 Sattar entered Moscow Art Institute named after Surikov to the graphic faculty.
During summer experience in Crimea the Russian painter Mark Shagal noticed some sketches of Sattar Bahlulzadeh. Afterwards he suggested him to pass to the faculty of painting.
Sattar Bahlulzadeh is an Azerbaijani painter who is mainly famous for his big landscapes with lyric motives which chant nature of Azerbaijan. He is one of a founder of modern Azerbaijani landscpape painting and a founder of Azerbaijani impressionism style as well.
Besides picturesque works the artist created  graphic works.  These artworks of the painter except for classical completeness attract attention by its strength improvisation.
For the last decades of his life the artist increasingly wished to fulfill his paintings by spiritual meaning. He considered that  any work of art must have such meaning. The combinations of light colors play main place in his artworks.
Bahlulzade devoted to every canvas quite a long time. However there are no winter landscapes among his artworks. Winter landscapes did not attract the artist. In that period he spent time at his workshop where he were creating new paintings on summer etudes or modified unfinished works.
In 1973 Sattar Bahlulzadeh was extremely ill with a case of blood poisoning. His friends took him to Moscow for curing where he was operated. In 1974 he passed away. He was buried in his native Amirjan settlement.
The museum-house was opened in Amirjan settlement where the artist was born and spent most part of his life in which personal things and copies of the paintings were presented.
The artworks of  Bahlulzadeh were represented both in republican, all-union and at personal exhibitions in Baku, Tbilisi, abroad as well  - in Egypt, Algeria, Iraq, Tunisia, Lebanon, Syria, France, Belgium, Norway, the Czech Republic, Germany, Bulgaria, Hungary, Romania, Cuba, Japan, Canada etc.
The artist’s graphic artworks are presented at the exhibition named as “Melody of touches” from the private collection which never exhibited before. The quests of the exhibition can see the exposition consisted of more than 130 unique paintings of the great painter Sattar Bahlulzadeh.