“Cizgi təranəsi"Səttar Bəhlulzadə
16 noyabrda Müasir İncəsənət Muzeyi əsaslı təmirdən sonra açılış münasibəti ilə Azərbaycanın Xalq Rəssamı Səttar Bəhlulzadənin 110-illik yubileyi ərəfəsində “Cizgi təranəsi” adlı sərgi keçirir.
Səttar Bəhlulzadə 15 dekabr 1909-cu ildə Bakının Əmircan kəndində anadan olmuşdur.
Səttar 5 yaşında ikən rəsmə marağı yarandı. Qısa zamanda onun “əsərləri ilə” evinin divarları bəzədilmişdir.
Gənc rəngkarın yaradıcılığı məktəbdəki müəllimlər tərəfindən həmişə bəyənilirdi. “Səttar, sənin bir yolun var - o da rəssam olmaqdır” – onlar deyirdilər.
1927-ci ildə Səttar Bəhlulzadə Azərbaycan Rəssamlıq Texnikumuna daxil olur və elə burada ilk peşəkar rəssamlıq təhsilini alır. 1931-ci ildə texnikumu bitirdikdən sonra o, Əzim Əzimzadənin rəhbərliyi altında “Kommunist” qəzetində rəssam-qrafik kimi işləmişdir.
Təhsilini davam etdirmək üçün, Bəhlulzadə Moskvaya gedir. 1933-cü ildə V.İ. Surikov adına Moskva Rəssamlıq İnstitutunun Qrafika fakültəsinə daxil olur.
Krımda yay təcrübəsi zamanı Səttarın bəzi eskizlərini rus rəssamı Mark Şaqal görüb ona Rəngkarlıq fakültəsinə keçməyi təklif etmişdir.
Səttar Bəhlulzadə - Azərbaycan təbiətini tərənnüm edən və əsasən, öz böyük, lirik mənzərələri ilə tanınan Azərbaycan rəngkarıdır. O, Müasir Azərbaycan mənzərə rəngkarlığının, eləcə də Azərbaycan impressionizminin yaradıcılarından sayılır.
Rəssam, rəngkarlıq əsərləri ilə bərabər, qrafik əsərlər də yaradırdı. Rəssamın bu əsərləri klassik tamamlanmadan başqa, öz improvizə gücü ilə diqqəti cəlb edir.
Səttar, ömrünün son on ilini əsərlərinə mənəvi məna verməyə meyl edirdi. O, hesab edir ki, bu məna hər bir sənət əsərində olmalıdır. Onun mənzərələrinin əsasını açıq rənglərin sintezi təşkil edirdi.
Bəhlulzadə yaratdığı hər əsərə uzun müddət sərf edirdi. Onun əsərləri arasında qış mənzərələrinə təsadüf etmək olmur. Qış mənzərəsi rəssamı çox az maraqlandırırdı. Bu müddətdə o, emalatxanada vaxtını keçirirdi. Burada o, yay etüdləri əsasında yeni əsərlər yaradır və ya, yarımçıq qalan əsərləri tamamlayırdı.
1973-cü ildə Səttar qan zəhərlənməsi nəticəsində çox ciddi xəstələndi. O, dostlarının köməyilə müalicə məqsədilə Moskvaya göndərildi və burada əməliyyat olundu. 1974-cü ildə rəssam dünyasını dəyişdi. Rəssam, doğma Əmircan kəndində dəfn olunmuşdur.
Rəssamın anadan olduğu və həyatının uzun bir hissəsini keçirdiyi Əmircanda ev-muzey açılmışdır. Burada onun şəxsi əşyaları və əsərlərinin nüsxələri nümayiş olunur.
Bəhlulzadənin əsərləri Respublika, Ümumittifaq habelə, Bakı, Tiflis şəhərlərində, Misir, Əlcəzair, İraq, Tunis, Livan, Suriya, Fransa, Belçika, Norveç, Çexiya, Almaniya, Bolqarıstan, Macarıstan, Rumıniya, Kuba, Yaponiya, Kanada və s yerlərdə fərdi sərgilərdə nümayiş olunmuşdur.
“Cizgi təranəsi” adlı sərgidə rəssamın heç vaxt sərgilənməmiş şəxsi kolleksiyadan olan qrafik əsərləri təqdim olunacaq.
Sərgiyə gələn qonaqlar dahi sənətkar Səttar Bəhlulzadənin 130-dan çox nadir əsərlərindən ibarət ekspozisiyaya tamaşa edə bilərlər.

“Мелодия штрихов” Саттар Бахлулзаде
16 ноября в Музее Современного Искусства в связи с открытием после капитального ремонта и в преддверии 110 -летия со дня рождения Народного Художника Азербайджана Саттара Бахлулзаде проводится выставка под названием “Мелодия штрихов”.
Родился Саттар Бахлулзаде 15 декабря 1909 года в селе Амирджаны вблизи Баку.
Уже в пять лет у Саттара появилась тяга к рисованию. Вскоре его «работами» были украшены стены дома.
Учителям в школе нравилось творчество юного живописца. «Тебе, Саттар, один путь — в художники», — говорили они.
В 1927 году Саттар Бахлулзаде поступил в Азербайджанский художественный техникум, где получил начальное профессиональное художественное образование. Окончив техникум в 1931 году под руководством Азима Азимзаде работал в газете «Коммунист» в качестве художника-графика.
Для продолжения учёбы Бахлулзаде едет в Москву. В 1933 году поступает в Московский художественный институт имени В. И. Сурикова на графический факультет.
Во время летней практики в Крыму некоторые наброски Саттара заметил русский художник Марк Шагал и предложил ему перейти на факультет живописи.
Саттар Бахлулзаде - азербайджанский живописец, известный в основном своими большими лирическими пейзажами, воспевающими природу Азербайджана, считается одним из основоположников современной азербайджанской пейзажной живописи, а также основоположником азербайджанского импрессионизма.
Художник помимо живописных работ писал также и графические работы. Эти работы художника кроме классической завершённости, привлекают внимание силой своей импровизации.
В последнее десятилетие своей жизни художник все больше стремился наполнить свои картины духовным смыслом. Он считал, что такой смысл должен быть у любого произведения искусства. Основное место в его пейзажах занимают сочетания светлых цветов.
Бахлулзаде посвящал каждому полотну довольно долгое время. Однако среди его работ нет зимних пейзажей. Зимняя природа привлекала художника в меньшей степени, в этот период он проводил время в мастерской, где писал новые картины по летним этюдам или занимался доработкой уже написанных.
Произведения Бахлулзаде демонстрировались как на республиканских, всесоюзных, так и на персональных выставках в Баку, Тбилиси, а также за границей — в Египте, Алжире, Ираке, Тунисе, Ливане, Сирии, Франции, Бельгии, Норвегии, Чехии, Германии, Болгарии, Венгрии, Румынии, Кубе, Японии, Канаде и др.
В 1973 году художник серьёзно заболел в связи с отравлением крови. Для лечения при помощи друзей он был отправлен в Москву, где ему сделали операцию. В 1974 году художник скончался. Саттар Бахлулзаде был похоронен в родном селе, в Амирджанах.
В посёлке Амирджаны, где художник родился и провёл большую часть своей жизни, открыт дом-музей, в котором выставлены личные вещи и копии картин художника.
На выставке будут представлены ранее никогда не выставлявшиеся графические работы автора из частной коллекции.
Гости выставки могут ознакомиться с экспозицией, состоящая из более 130 уникальных работ великого художника Саттара Бахлулзаде.